Mobil uygulama mı yoksa Responsive web sitesi mi?

HTML5_Logo_512 css3-logoMasaüstü yazılımların giderek terkedildiği ‘bulut yazılım’ çağındayız. Ancak gelgelelim mobil uygulamalar cihazda depolanan yazılım anlayışını geri getirdi diyebiliriz. Bunun yanında masaüstü yazılımlarında grafik arayüz oluşturmanın ne denli zor olduğunu çok kişiden duyduk, tecrübe de ettik.

Responsive (hazırcevap) kodlamanın standart olmasından sonra bu alanda yeni bir çığır açıldı diyebiliriz.

Önceden bir web sitesini tüm cihazlara uyumlu yapmak isterken, her bir cihaz için ayrı ayrı dizinler, birbirinin kopyası bir sürü kod ile uğraşmak zorunda kalan yazılımcı arkadaşlar, şimdilerde responsive standartları ile rahatlamış görünüyor. Elbette HTML & CSS uzmanlarının ellerinde iseler. (Mesela S.I.P.A‘nın :) )

HTML & CSS, kullanıcı arayüzü oluşturmanın bizce en kolay yolu. Gelişen web teknolojileri sayesinde sadece browser yazılımına sahip bir kullanıcı herhangi bir ek yazılım indirmeden ve bilgisayarında gereksiz bir alanı meşgul etmeden işini rahatlıkla görebiliyor. (Bkz. Google Drive, Google Docs v.b.) Chrome OS işletim sistemi de bu mantık üzerine kurulmuş ve halen yürütülmekte olan bir proje.

Bir çok mobil uygulama da browser motorlarını kullanarak kendini sunuyor. Örneğin Facebook uygulaması büyük oranda browser temelli bir uygulama. Akıllı telefonunuzdan m.facebook.com sitesine giriş yaptığınızda aynı arayüzü görürsünüz. Elbette -büyük çoğunlukla- arayüzleri HTML & CSS ile yapılmış.

Kolayı varken eski usül arayüz oluşturmanın tabi ki manası yok. Biz de, web sitelerinizi responsive yaparak bu dünyaya adım atmanızı öneririz. Böylece tek noktadan kontrol sağlayabilir ve ayrı ayrı alanları güncelleme zahmetinden kurtulabilirsiniz.

Responsive tasarımları seviyoruz! :)

Paylaş

  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • LinkedIn
  • Pinterest
  • RSS

Mobil uygulama mı yoksa Responsive web sitesi mi?” üzerine 1 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>